Ovi dani kad mnogo vremena provodimo u kući idealna su prilika za čitanje vašim mališanima. Čitanje od rođenja važno je za kognitivni, socijalni i emotivni razvoj djeteta te za cjelokupni jezično – govorni razvoj. Također utječe na razvoj sposobnosti slušanja, što će posebno biti važno kada dijete krene u školu. Za vrijeme čitanja roditelj i dijete se dodatno povezuju, a razvija se i ljubav prema knjizi. U daljnjem tekstu su neki od savjeta koje bi bilo dobro primijeniti tijekom čitanja djetetu:
- Pročitajte naslov, ime autora i ime ilustratora. Važno je da se djeca upoznaju sa značenjem ovih pojmova. Objasnite što znače autor i ilustrator. Zanimljivo im je kad shvate da knjige pišu i ilustriraju stvarni ljudi. Dajte djetetu da drži knjigu i samo okreće stranice.
- Pročitajte naslov i pogledajte naslovnicu, a zatim tražite od djeteta da vam kaže što misli da bi se moglo dogoditi u knjizi. Naglasite da nema pogrešnog odgovora, već samo želite da pokuša pogoditi. Također to isto možete napraviti ponovno u sredini knjige. Pokažite djetetu svojim primjerom (ponekad pogriješite) što vi mislite da će se dogoditi u knjizi odnosno kako će knjiga završiti.
- Dok čitate dramatizirajte. Budite veliki vuk, mali miš, dobra vila, ljuti medo. Ovakav način čitanja posebno je zanimljiv mlađoj djeci jer ih na taj način možete zainteresirati za knjigu i zadržati im pažnju dok čitate. Stariju djecu možete tako animirati da nakon pročitane priče naprave predstavu za ukućane.
- Pratite tekst prstom. Na taj način dijete shvaća da se čita s lijeva na desno i odozgo prema dolje te dobija pojam o pisanom tekstu.
- Povremeno se zaustavite nakon pročitanog teksta te postavite pitanja djetetu. Ovisno o djetetovoj dobi postavljajte pitanja. Na taj način provjeravate djetetovo razumijevanje priče. Možete postaviti osnovna pitanja kako bi provjerili koliko se dijete sjeća pročitanog kao npr. “Što je mami trebalo iz trgovine?” kao i pitanja koja potiču dijete na logičko zaključivanje npr. “Što misliš kako će mama doći do trgovine?”, a možete i postaviti pitanja kojima potičete proširivanje priče i rečenice poput “Što bi ti kupio u trgovini?”. Također možete potaknuti dijete da dovrši rečenicu koju ste započeli čitati. Mlađoj djeci je ovo posebno zanimljivo kod čitanja knjiga koje jako vole i koje su zapamtili. Cilj je uključiti dijete u priču, ali pripazite da prečestim postavljanjem pitanja dijete ne izgubi interes za priču i samo čitanje.
- U knjižarama ili knjižnicama birajte slikovnice u kojima se tekst rimuje. Vole ih djeca svih dobnih skupina jer su lako pamtljive i tijekom čitanja i oni mogu dati svoj doprinos tako što će završiti rečenicu ili odjeljak.
- Potaknite dijete da samo izabere knjigu koju ćete čitati. Većina odraslih osoba voli jednom pročitati knjigu, zatim prijeći na drugu. Međutim, djeca vole čitati iste knjige iznova i iznova. To im pomaže da zapamte riječi i pojmove koji su njima razumljivi. Najvažnije je da dijete uživa u knjizi jer na taj način najbolje uči, bez obzira ako je to knjiga koju ste jako puno puta pročitali.
- Uživajte u vremenu provedenom u čitanju vašim mališanima!
Marija Simonić, stručna suradnica logopedinja